Prawda, kłamstwa i zdrowie publiczne: jak wpływa na nas konflikt nauki i polityki

Kompendium esejów Madelona Finkla na temat wpływu polityki, ideologii i chciwości na naukę i zdrowie publiczne obejmuje szeroki zakres tematów, od implantów piersi po suplementy diety. Eseje są bogate w perspektywy historyczne, ale czasami brakuje krytycznej oceny politycznych przyczyn nieudanej polityki zdrowia publicznego. Finkel wskazuje na wiele lekcji, które można wyciągnąć z negatywnych skutków ideologii i polityki dla zdrowia publicznego. Pisze, że przekonanie, że sprzyja wstrzemięźliwości w stosunku do antykoncepcji i bezpiecznych praktyk seksualnych stanowi podstawę nieudanych polityk zdrowia publicznego dotyczących antykoncepcji i zapobiegania przenoszeniu HIV. Finkel twierdzi również, że sprzeciw wobec stosowania szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, szczególnie w przypadku preteens, opiera się na założeniu, że szczepionki sprzyjają seksowi przedmałżeńskiemu. Niezależnie od tego, czy ten punkt widzenia jest błędny, fakt, że stosunek kosztów do korzyści wdrożenia szczepionek przeciwko HPV nie jest omawiany w książce, może skłonić czytelnika do przekonania, że potrzeba wyeliminowania HPV jest w jakiś sposób podobna do potrzeby eliminacji ospy. Inne ważne kwestie, takie jak wpływ szczepień na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej, chorobowość i umieralność, również zostały pominięte w tej książce.
Finkel zwraca uwagę, że przekonanie, że programy wymiany igiełek sprzyjają uzależnieniu od narkotyków, pozwoliło zapobiec zgonom i powikłaniom z powodu zapalenia wątroby i AIDS. Jej esej na ten temat jest najbardziej zgodny z jej ogólną tematyką. Późniejsza sekcja dotycząca gruźlicy odbiega od tematu. W przeciwieństwie do twierdzeń Finkela, brak rządu Stanów Zjednoczonych do utrzymania solidnego programu nadzoru nad gruźlicą nie wydaje się wynikać z braku elastyczności politycznej, lecz z kiepskiego przywództwa. Wnioski wyciągnięte z tego doświadczenia można było lepiej wyartykułować.
Finkel argumentuje, że brak nadzoru ze strony Food and Drug Administration (FDA) w sprawie suplementów diety wiąże się z rozprzestrzenianiem niezdrowych fast-foodów, ale czytelnicy mogliby zostać oświeceni, gdyby dyskutowano o polityce stojącej za lobbingiem przemysłu. Finkel ładnie wprowadza nas w te kwestie, ale należy zachować równowagę między zgodnym z prawem nadzorem nad substancjami o skutkach biochemicznych a utrzymaniem rozsądnego obciążenia regulacyjnego dla FDA.
Embrionalne badania nad komórkami macierzystymi i marihuaną medyczną, które Finkel omawia osobno, są politycznie powiązane, ponieważ oba są alternatywnymi podejściami, które są hamowane przez ideologię. Medyczne użycie marihuany jest pogrążone w argumentach przeciwko narkomanii, a badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi są zatrzymywane przez nieporozumienia dotyczące etycznego statusu embrionów, które ostatecznie zostaną odrzucone.
Esej dotyczący sporów dotyczących bezpieczeństwa silikonowych implantów piersi jest dobrze ugruntowany w historii i podkreśla nieodłączną niepewność informacji naukowej pochodzących z badań nad asocjacjami populacji. Problem niepewności staje się kluczowy, gdy stosowane są zasady dowodowe sądownictwa. Ostatecznie, sporny charakter sprawy skłonił FDA do odwrócenia pierwotnej decyzji i dojścia do obecnej sytuacji, że silikonowe implanty piersi są bezpieczne.
Ogólnie rzecz biorąc, Finkelowi udało się napisać dobrze powiązaną książkę na temat polityki, nauki i zdrowia publicznego W tym naukowym traktacie mogłaby zbadać wspólne tematy, które łączą różne tematy i mogłaby głębiej zbadać przyczyny i wnioski. Czytelnicy również skorzystaliby z mapy drogowej, aby uniknąć błędów z przeszłości.
Chi V. Dang, MD, Ph.D.
Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, MD 21205
edu
Eric Dang
Johns Hopkins University, Baltimore, MD 21218

[patrz też: eskulap białogard, kwasowa erozja szkliwa, tętnica zasłonowa ]